DOMBI ROZINA
kutató, doktoranda
SZÜLETÉSI IDŐ: 1990. 12. 05.
E-MAIL: dombi@avicenna-kkki.hu
CÍM: 1088 Budapest, Múzeum krt. 4/D, 2/205.
TEL.: + 36 1 412 65 00 / 5393
KUTATÁSI TERÜLET
Érdeklődési kör: Perzsa nyelvészet, szóösszetételek, klasszikus perzsa nyelv, modern perzsa nyelv, klasszikus perzsa irodalom, klasszikus perzsa költészet
Érdeklődésem középpontjában a perzsa nyelvészet áll, kutatásom fő témája a szóösszetétel, melynek létrehozása a perzsa nyelvben ősi örökség és ma is igen kedvelt. Az összetételekkel kapcsolatos kutatások többnyire szinkrón jellegűek, a modern nyelvben lexikalizált összetételeket vizsgálják, csoportosítják. Készülő doktori dolgozatom címe: A szóösszetétel mint stílusjegy a klasszikus és modern perzsában. Célom az összetétel perzsa nyelvre vonatkozó kritériumainak meghatározás, a széles korpuszon gyűjtött összetételek csoportosítsa, az egyes csoportok produktivitásának vizsgálata, az összetett és képzett szavak határán lévő szerkezetek azonosítása, korban és műfajban eltérő források összetételeinek jellemzése, a szóösszetétel szerepének vizsgálata az egyéni költői stílus kialakításában, mely kérdések alapos, nyelvészeti szempontú megválaszolása hiányzik a szakirodalomból.
Jelenlegi kutatásom középpontjában a klasszikus költői művek állnak, elsősorban a következő műveket vizsgálom: Ferdowsi: Šâhnâme (10-11. sz.); Gorgâni: Vis-o Râmin (11. sz.); Neẓâmi Ganğavi: Haft peykar, Leili-o Mağnun (12. sz.); Sacdi: Bustân (13. sz.); Ġazaliât-e Ḥâfeẓ (14. sz.); Ǧâmi: Leili-o Mağnun, Salâmân-o Absâl (15. sz.). Emellett jelenleg annak a kérdése foglalkoztat leginkább, hogy kimutatható-e a költői stílus, egyediség az összetételeken keresztül és ha igen, milyen módokon, például: szintaktikai, szemantikai szempont, ismétlődés mértéke, egyszerű szavak, más nyelvi képek és összetételek aránya.
ISKOLÁK
2014–: ELTE, Nyelvtudományi Doktori Iskola (témavezető: Prof. Dr. Jeremiás Éva)
2012–2014: ELTE BTK, Iranisztika MA
2009–2012: ELTE BTK, Keleti nyelvek és kultúrák – iranisztika BA, Nyelv és beszédtudomány minor
2005–2009: Révai Miklós Gimnázium, matematika – német tagozat
TANULMÁNYUTAK, ÖSZTÖNDÍJAK
2011: Dânešgâh-e Širâz, Irán, 1 hónap
2015–2016: Dânešgâh-e Šahid Behešti, Teherán, Irán (Tempus Közalapítvány), kutatói ösztöndíj, 10 hónap